Karpacz-Biały Jar-Śnieżka-Śląska Droga

Śnieżka, wznosząca się na wysokość 1602 metrów, jest najwyższym szczytem Karkonoszy i jednocześnie całych Sudetów. Od 1993 tj. chwili podziału Czechosłowacji, Śnieżka jest także najwyższym wzniesieniem w Czechach. Wierzchołek Śnieżki układający się w charakterystyczną piramidę zdecydowanie wybija się w panoramie Karkonoszy i góruje nad Kotliną Jeleniogórską. Bardzo znanym elementem związanym ze szczytem jest polska restauracja i obserwatorium meteorologiczne w kształcie ”latających spodków”. Ze strony czeskiej na szczyt Śnieżki poprowadzony jest wyciąg krzesełkowy.

Z Karpacza na Śnieżkę wytyczonych jest kilka szlaków. Najbardziej interesujące jest podejście szlakiem niebieskim z Karpacza Górnego wiodące przez Polanę, Kocioł Małego Stawu, schroniska ”Samotnię” i ”Strzechę Akademicką”. Bardzo ciekawy jest również czerwony szlak przez Kocioł Łomniczki. Jeszcze innym wariantem jest wejście na Śnieżkę przez Sowią Dolinę i dalej Czarnym Grzbietem. Najkrótsze podejście prowadzi natomiast czarnym szlakiem wytyczonym tzw. ”Śląską Drogą” przez Biały Jar i Kopę. Szczególnie na odcinku do Białego Jaru podejście jest strome i monotonne, a widoki są ograniczone. Powyżej Białego Jaru, szczególnie po osiągnięciu Równi pod Śnieżką podejście zdecydowanie łagodnieje, a ze szlaku rozciąga się ładna panorama Śnieżki.

Czarny szlak na Śnieżkę zaczyna się przy hotelu Biały Jar , gdzie zlokalizowany jest także przystanek PKS. Czarny szlak wznosi się leśną drogą w kierunku dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Kopę. Wraz z czarnym szlakiem biegnie żółty szlak do schroniska ”Strzecha Akademicka”, zielony na Polanę oraz czerwony na Przełęcz pod Śnieżkę przez Kocioł Łomniczki. Po około 10 minutach monotonnego marszu w prawo odbijają szlaki zielony i żółty. Szlaki czarny i czerwony wznoszą się jeszcze przez chwilę leśną ścieżką by szybko osiągnąć plac przy dolnej stacji wyciągu na Kopę. Czerwony szlak odbija tutaj w lewo, natomiast znaki czarne po minięciu kasy Karkonoskiego Parku Narodowego wznoszą się dalej leśną drogą biegnącą wzdłuż Złotego Potoku, płynącego kilkadziesiąt metrów poniżej.

Następuje teraz dłuższy fragment męczącego i monotonnego podejścia. W pierwszej części szlak pozbawiony jest widoków. Z upływem czasu i przedostawania się ponad granicę lasu wyłaniają się stoki Złotówki, skały Pielgrzymy, a w kierunku północnym porozrzucane zabudowania Karpacza. Najbardziej stromy i męczący fragment szlaku następuje przed osiągnięciem Białego Jaru, po pokonaniu którego Śląska Droga doprowadza do rozstaju z żółtym szlakiem. Szlak ten odbija w prawo, przecinając Biały Jar i w kilka minut osiąga schronisko ”Strzecha Akademicka”. Warto tutaj zejść do Złotego Potoku, skąd otwiera się widok na położoną powyżej charakterystyczną niszę Białego Jaru wcinającą się w zbocza Równi pod Śnieżką. 20 marca 1968 roku Białym Jarem zeszłą wielka lawina, która pochłonęła życie 19 osób.

Powyżej rozstaju czarny szlak zwraca się na wschód, a podejście nieco łagodnieje. Wraz z nabieraniem wysokości otwiera się panorama na kotły Małego i Wielkiego Stawu, stoki Złotówki , Polanę, Pielgrzymy oraz Słonecznik. Po niespełna 30 minutach od Białego Jaru szlak osiąga górną stację wyciągu na Kopę, gdzie zlokalizowany jest także niewielki bufet turystyczny. Sprzed bufetu rozległy widok na Kotlinę Jeleniogórską, Pogórze Karkonoskie, położony poniżej Karpacz , a także piramidę Śnieżki z dobrze widocznymi ”latającymi talerzami”.

Za górną stacją wyciągu szlak prowadzi wygodna drogą biegnącą wśród kosodrzewiny. Droga bardzo łagodnie wznosi się ku Przełęczy pod Śnieżką obchodząc łukiem Jar Łomniczki. Do przełęczy dochodzimy po około 15 minutach. Przełęcz leży w zwężeniu grzbietu głównego, który jest tutaj z obu stron podcięty głębokimi kotłami polodowcowymi. Na przełęczy stoi schronisko turystyczne Śląski Dom, przy którym znajduje się węzeł szlaków. Znaki czarne łączą się tutaj z czerwonym szlakiem z Przełęczy Karkonoskiej oraz z niezwykle popularnym, niebieskim szlakiem z Karpacza Górnego. Na przełęczy ma swój początek także czerwony szlak schodzący do Kotła Łomniczki.

Z przełęczy na szczyt Śnieżki prowadzą dwie drogi. Znaki niebieskie prowadzą brukowaną tzw. Drogą Jubileuszową, okrążającą łagodnie północne zbocza (około 40 minut). Podczas podejścia ładne widoki na Kocioł Łomniczki oraz Czarny Grzbiet. Szlaki czerwony wiedzie natomiast na szczyt stromymi zakosami, którymi wejście zajmuje około 25-20 minut. Po drodze punkty widokowe na Czeskie Karkonosze, Upską Jamę i Obri Dul.

Na szczycie znajduje się kaplica oraz słynne obserwatorium meteorologiczne w kształcie ”latających talerzy”. W budynku obserwatorium znajduje się dodatkowo bufet turystyczny. Po stronie czeskiej górna stacja wyciągu krzesełkowego. Ze szczytu niezwykle rozległa panorama Karkonoszy, Kotliny Jeleniogórskiej, a przy dobrej pogodzie również Ślęży i Masywu Śnieżnika.

Dodaj komentarz