Koncert symfoniczny

Piątek, 12 grudnia godz. 19. Koncert Symfoniczny. Wykonawcy: Zbigniew Pilch – dyrygent i skrzypce, Marzena Lubaszka – sopran, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej.

W programie:

  • C. Ditters von Dittersdorf – Symfonia Il combattimento delle umane passioni,
    W. A. Mozart – Arie z opery Mitridate: Al destin, Nel sen mi palpita, Soffre il mio cor,
    A. Salieri – Symfonia D-dur Il giorno onomastico

www.nj24.pl

Dodaj komentarz

Koncert symfoniczny

Mikroprojekt „Patriotyzm w muzyce dwóch narodów” w ramach Programu INTERREG III A Czechy – Polska. 8 listopada 2007, czwartek, godz. 19.00. Teatr Jablonec
Jerzy Swoboda – dyrygent
Paweł Kowalski – fortepian
Elżbieta M. Terlega, Joanna Moryc – prowadzenie
Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej
Program:
Biedrich Smetana – „Moja Ojczyzna” – Szarka
Witold Lutosławski – Mała suita
Ignacy Jan Paderewski – Koncert fortepianowy a-moll op. 17
Mieczysław Karłowicz – Symfonia e-moll op. 7 „Odrodzenie”

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa

Jablonec nad Nisą (Jablonec nad Nisou)

Drugie największe miasto obszaru Gór Izerskich, leżące pod Maksowskim i Czarnostudnicznym grzbietem w dolinie rzeki Nisa. Po raz pierwszy Jablonec był wspominany już w roku 1356. Aż do 17. stulecia był całkiem bagatelizowaną wioską górską. Później jednak dzięki rozwoju hut szklarskich, stał się ośrodkiem handlu szklarskiego. Główny rozwój miasta nastał w 19. stuleciu w związku z rewolucją przemysłową. Słynną na całym świecie stała się głównie Biżuteria Jablonecka. Główny rozmach budowlany łączy się z początkiem 20. stulecia oraz stylem secesyjnym. Wybitnym tu jest teatr miejski oraz starokatolicki kościół z roku 1902. W budowie secesyjnej znajduje się także specjalizowane muzeum szkła i biżuterii. Z budynków międzywojennych najbardziej wybitnym jest ratusz od architekta Karola Wintera oraz nowoczesny kościół Najświętszego serca Pana od architekta J. Zascha. Najstarszym kościołem jabloneckim jest pierwotnie renesansowy kościół Św. Anny, przebudowany pod koniec 17. stulecia w stylu barokowym. Niedaleko centrum miasta znajduje się zapora Mszeno. Miasto jest także wybitnym ośrodkiem sportów zimowych czy letnich.

Dodaj komentarz